Výročná správa SV IIR za r.2010
18.7.2012, Václav Havelský
Slovenská republika vstúpila do Medzinárodného ústavu chladenia v Paríži ( IIR) v r. 1993, dňa 17.5.1993 bola zvolaná ustanovujúca schôdza Slovenského výboru IIR (SV IIR) na ktorej bol zvolený predseda a ustanovení členovia SV IIR a vláda potvrdila tieto návrhy svojim rozhodnutím 1510/93-KM. Bývalé Československo bolo členom IIR od jeho vzniku v r.1920.
Činnosť SV IIR je významná najmä z hľadiska získavania a rozširovania z celosvetového hľadiska najnovších odborných a vedeckých znalostí v oblasti chladiacej a klimatizačnej techniky v rámci výučby na vysokých školách ale aj v technickej odbornej praxi v tejto oblasti - ide tiež o zvyšovanie znalostí a odbornosti technického a servisného personálu obchodných a servisných firiem najmä prostredníctvom kurzov a školení usporiadaných Slovenským zväzom chladiacej a klimatizačnej techniky (SZ CHKT) s vedeckou a technickou podporou SV IIR.
Činnosť SV IIR sa významne prejavuje v oblastiach výsledkov vedy a výskumu v SR, čoho dôkazom je organizovanie v spolupráci so SZ CHKT od r. 1995 už siedmich medzinárodných konferencií "Compressors" pod záštitou a sponzorstvom IIR ( posledná sa uskutočnila v r. 2009). Týchto konferencii sa zúčastňujú desiatky zahraničných aj slovenských firiem a organizácií a sú prezentované najnovšie poznatky z oblasti chladiacej a klimatizačnej techniky významnými vedeckými osobnosťami z celého sveta v počte často nad 100 aktívnych účastníkov.
Na činnosti SV IIR sa podieľajú najmä nasledovne firmy a organizácie pôsobiace v SR:
SZ CHKT Rovinka, Strojnícka fakulta STU v Bratislave, Prírodovedecká fakulta UPJS Košice, Ústav experimentálnej fyziky SAV Košice, Elektrotechnicky ústav SAV Bratislava, Messer Slovanft s.r.o. Bratislava, Technicky skúšobný ústav Piešťany, Výskumný ústav vzduchotechniky Piešťany, Embraco Slovakia, a .s. Spiška Nová Ves, Danfoss Zlate Moravce, Fiving, s r.o.Liptovský Mikuláš, Ekotez Slovakia,s r.o. Nitra a ďalšie.
Činnosť SV IIR bola v r. 2010 tak ako aj po iné roky zameraná na získavanie a rozširovanie najnovších odborných a vedeckých znalostí v oblasti chladiacej a klimatizačnej techniky v rámci výučby odborníkov v tejto oblasti na vysokých školách ale aj v technickej odbornej praxi, kde ide najmä o zvyšovanie znalostí a odbornosti technického personálu výrobných servisných a obchodných firiem najmä prostredníctvom kurzov a školení zabezpečovaných SZ CHKT na ktorých sa naši členovia ako lektori aktívne zúčastňujú.
V r. 2010 sa SV IIR sústredil najmä na prípravu aktívnej účasť svojich členov na dvadsiatom treťom medzinárodnom kongrese IIR konanom v Prahe v dňoch 21 .-26.08.2011, ktorý na nasledujúce štyri roky volí svoje orgány a prezentuje najnovšie poznatky v oblasti výskumu a vývoja chladiacej a klimatizačnej techniky. Účasť našich členov na konaní kongresu IIR sa zameria najmä na:
- prezentovanie vedeckých príspevkov v jednotlivých komisiách IIR z oblasti výskumu a vývoja v predmetnej oblasti v SR ( predbežne prihlásených päť príspevkov)
- spoluprácu s Českým komitétom IIR v rámci prípravy kongresu, ide o spracovávanie recenzií prihlásených vedeckých príspevkov podľa jednotlivých komisií IIR v ktorých naši členovia pracujú (ide o sedem komisií z celkového počtu desať).
SV IIR odsúhlasil na svojom zasadaní 5.10.2010 nasledovný návrh členstva v jednotlivých komisiách IIR, ktorý bude podaný na kongrese v Prahe pre nasledovné obdobie r. 2011 až 2015:
-Prof. Ing. V. Havelský, PhD. (Strojnícka fakulta STU v Bratislave)- komisia E2 (Heat Pumps, Energy recovery)
-Prof. RNDr. Alexander Fehér, DrSc. (Prírodovedecká fakulta ÚPJS Košice) - A1 (Cryophysics, Cryoengineering)
-Prof. RNDr. Eva Čellárová, PhD. (Prírodovedecká fakulta ÚPJS Košice) –C1 (Cryobiology, Cryomedicine)
-Doc. Ing. Peter Tomlein, PhD. (SZ CHKT, Rovinka)- vicepresident E1 (Air Conditioning)
-Ing. Milan Gala ( Messer Slovnaft s r.o. Bratislava) – A2 (Liquefaction and separation of gases)
-Ing. Jozef Löffler (Výskumný ústav vzduchotechniky, Piešťany) – B2 (Refrigeration equipment)
-Ing. Emanuel Godál (Technický skúšobný ústav, Piešťany) – vicepresident D2 (Refrigerated transport)
Predseda SV IIR navrhol za kandidáta na predsedu SV IIR a zástupcu SR vo výkonnom výbore IIR v Paríži na ďalšie obdobie (2011-2015) Doc. Ing. Petra Tomleina, PhD., tajomníka SZ CHKT. Doc. Tomlein kandidatúru prijal a prítomní členovia SV IIR vyjadrili s jeho kandidatúrou jednomyseľný súhlas.
Argumenty potreby členstva SR v IIR:
V súlade s medzinárodným dohovorom zo dňa 1.12 1954 doplneného 1.9.1967 a 2.8.1971, ktorého účastníkom je aj SR ako členská krajina 5. kategórie je pre spoluprácu s IIR vytvorený SV IIR ktorého činnosť sa zameriava na nasledovné základné ciele:
- napomáhať riešeniu vedeckých a technických problémov spojených s využívaním chladiacej techniky pre dosiahnutie pokroku najmä v energetickom a potravinárskom priemysle ako aj v oblasti techniky prostredia
- napomáhať šíreniu poznatkov v tejto oblasti najmä spoluprácou s odbornými a výrobným inštitúciami ako aj s vysokými školami pri výučbe diplomatov a doktorandov
- popularizovať dosiahnuté výsledky publikačnou a konferenčnou činnosťou
- zhromažďovať a doplňovať právne predpisy v tejto oblasti
Ako vyplýva z predmetnej výročnej správy a z priloženej tabuľky ukazovateľov výskumu a vývoja Slovenskému výboru IIR sa darí najmä v spolupráci so SZ CHKT tieto ciele úspešne plniť.
Bratislava, 28.02.2011 Spracoval: Prof. Ing.Václav Havelský, PhD. predseda SVIIR
Všetky kategórie
- Certifikácia
- Chladenie
- Chladivá
- CO CHKT
- Covid-19
- F plyny
- Inštrukcie pre autorov
- Kalibrácie
- Leaklog
- PED
- Podujatia
- Pomocník
- Postup podávania príspevkov
- Prezentácie
- Príručky
- RA4L
- Recyklácia
- Servisná konferencia 2013
- Spájkovanie
- Spolupráca
- STN EN 13313
- Summit tepelných čerpadiel 2022
- SZ CHKT
- Technické noviny
- Tepelné čerpadlá
- VTS news
- Vykurovanie
- Vzdelávanie
- ZSVTS