SZ CHKT Fórum

Diskusné fórum o certifikácii, vzdelávaní, programe Leaklog a iných činnostiach zväzu.

Nie ste prihlásený.

#1 9.6.2020 22:26:22

dombovari.zoltan
Člen
Registered: 1.6.2020
Posts: 1

podnikanie ako monter klimatizácií

Dobrý deň.
Chcel by som sa informovať ohľadom kvalifikácie na montáž klimatizácií.
Som vyučený elektromechanik
- vlastním osvedčenie § 22  508/2009 Z.z
- certifikát na tvrdé pájkovanie STN EN ISO13585
- doklad o odborných vedomostiach podľa § 16 zákona č. 124/2006 Z.z. na opravu, rekonštrukciu a montáž plynový zariadení podľa §18 odsek 2) vyhl. 508/2009 Z.z

Na živnostenskom úrade ako je to zadefinované : Inštalácia a opravy chladiarenských zariadení je remeselnou činnosťou a
osobitnou podmienkou prevádzkovania remeselnej živnosti je preukázanie odbornej spôsobilosti získanej vyučením v odbore.
Preukazom odbornej spôsobilosti je: výučný list alebo iný doklad o riadnom ukončení príslušného učebného odboru alebo príslušného študijného odboru.

Otázka moja je, že tak ani nemôžem podnikať ako montér klimatizácií? poprípade kde a akým spôsobom by som sa mohol akredytovane vyškoliť, preškoliť?

Za radu a odpoveď vopred ďakujem. Zoltán

Offline

#2 10.6.2020 08:40:30

szchkt
Administrator
Registered: 1.2.2011
Posts: 16

Re: podnikanie ako monter klimatizácií

Dobrý deň,

pre danú živnosť potrebujete získať Osvedčenie o odborných znalostiach. Toto Osvedčenie získate účasťou na školení a úspešným zložením skúšky na F plyny kat. I./II. (kat. II. pre prácu s náplňou do 3kg a kat. I. pre prácu s náplňou nad 3kg). Legislatívne podmienky podľa informácií, ktoré ste poslali, spĺňate a preto sa môžete prihlásiť na školenie a skúšku.

Zoznam termínov je uverejnený na našej stránke. Postup prihlasovania sa na školenia a skúšky je nasledovný:

1) vytvoriť si účet na szchkt.org
2) po nalogovaní sa registrovať spoločnosť
3) v sekcii Žiadosti/F plyny/Osvedčenie o odborných znalostiach nájdete prihlášku, v ktorej si zaznačíte termín požadovaného školenia a skúšky. Uložíte. Cca 3 týždne pred konaním sa školenia Vám pošleme faktúru za školenie a za skúšku a tiež pokyny k danému školeniu.

V prípade doplňujúcich otázok ma prosím kontaktujte.
s pozdravom
Daniela Sameková
daniela@cochkt.sk, 0315501748, 0315501674

Offline

#3 17.6.2021 19:32:55

lorak
Člen
Registered: 17.6.2021
Posts: 1

Re: podnikanie ako monter klimatizácií

Dobrý deň.

Prosím Vás o odpoveď na otázku. Som vyučený strojár v odbore mechanik nastavovač číslicovo..., jednoducho úplné stredoškolské vzdelanie. Otázka znie. Akú rekvalifikáciu, školenie,skúšky a certifikáty potrebujem na to, aby som si mohol otvoriť živnosť na montáž bežných klimatizácií, teda do 3kg chladiva? A ak je to možné, v akom čase sa to všetko dá stihnúť. Som na to veľmi odhodlaný a uvedenú prácu dôverne poznám.
Ďakujem za odpoveď.
Karol

Offline

#4 19.6.2021 07:54:12

34000836
Člen
Registered: 2.7.2020
Posts: 4

Re: podnikanie ako monter klimatizácií

Dobrý deň,

pre danú živnosť potrebujete získať Osvedčenie o odborných znalostiach. Toto Osvedčenie získate účasťou na školení a úspešným zložením skúšky na F plyny kat. I./II. (kat. II. pre prácu s náplňou do 3kg a kat. I. pre prácu s náplňou nad 3kg). Podľa informácií, ktoré uvádzate, pravdepodobne nespĺňate elektrotechnickú spôsobilosť a nemáte certifikát na spájkovanie, to znamená:
- min §21 podľa vyhl. č. 508/2009 Z.z
- tvrdé spájkovanie min meď-meď podľa STN EN ISO13585

Po získaní osvedčení na uvedené spôsobilosti sa môžete prihlásiť na školenie a skúšky podľa EÚ nariadení.

V prípade doplňujúcich otázok prosím kontaktujte:

Daniela Sameková
daniela@cochkt.sk, 0315501748, 0315501674

Offline

#5 21.8.2022 19:14:29

Tomasulicny
Člen
Registered: 21.8.2022
Posts: 1

Re: podnikanie ako monter klimatizácií

Dobrý deň.
Chcel by som sa informovať ako postupovať v získaní kvalifikácie na montáž a servis klimatizácií a tepelných čerpadiel.

Vzdelanie stredoškolské s maturitou,vyučený v odbore 24-66-2 Mechanik opravár 09 cestné motor.vozidlá Maturtiný odbor 24-14-4 Strojárstvo 01 na výrobu montáž a opravy prístrojov,strojov
Neviem či spĺňam elektrotech.minimum ale na strednej škole 3roky Elektrotechnika učebný predmet.

Ďakujem za odpoveď.

Offline

#6 30.8.2022 12:01:49

szchkt
Administrator
Registered: 1.2.2011
Posts: 16

Re: podnikanie ako monter klimatizácií

Dobrý deň prajem,

podmienkou účasti na akreditovanom školení a skúške pre inštalatérov tepelných čerpadiel je:
-    Min. stredné odborné vzdelanie technické
-    Min. 1 rok praxe v energetike

Na školenie a skúšku v kategórii F plyny II alebo F plyny I (montáž a servis klimatizácií) vyžadujeme:
-    Osvedčenie o elektrike min §21 vyhlášky č. 508/2009
-    Osvedčenie o spájkovaní podľa STN 13585 (tvrdé spájkovanie)
-    Doklad o najvyššom dosiahnutom vzdelaní

Po získaní osvedčení na uvedené spôsobilosti sa môžete prihlásiť na školenie a skúšky podľa EÚ nariadení.

V prípade doplňujúcich otázok ma prosím kontaktujte:

Zdena Nagyová
cochkt@cochkt.sk, 0315501748, 0315501674

Offline

Zápätie

Powered by FluxBB