Testovanie citlivosti detektorov
Hotel Kormorán v Šamoríne 26.10.2022
Dvakrát do roka ponúkame službu kontroly citlivosti detektorov. Vždy spolu so školením na Leaklog na jar a na jeseň popri servisnej konferencii.
Citlivosť detektorov na únik chladiva testoval lektor Zväzu pán Ján Jankeje. Opätovne sa potvrdila potreba kontroly citlivosti. Z 22 detektorov bolo 5 necitlivých na kalibrovaný únik
Testovanie citlivosti referenčným únikom
Podľa Nariadenia 1516/2007/ES musí byť kontrolovaný minimálne raz za rok na citlivosť úniku do 5 g za rok. Na základe skúsenosti sú odporúčania na kontrolu po používaní počas cca 25 hodín. Žeravená dióda v detektoroch sa odporúča vymieňať po 100 hodinách používania, infračervený detektor si vyžaduje výmenu menej často. Je nutné dávať pozor na to, aby detektor nebol znečistený olejom a podobne.
Použitie referenčných únikov
Ide o jednoduché zisťovanie citlivosti priložením detektoru k referenčnému úniku do 5 g/rok.
Molekulová hmotnosť chladív a detekcia úniku na podlahe alebo na strope
Najlepšie je viditeľná v označení anorganických chladív. Napríklad:
R717 – 17 molárna hmotnosť amoniaku
R718 – 18 molárna hmotnosť vody
R721 – 21 molárna hmotnosť vzduchu
R744 – 44 molárna hmotnosť oxidu uhličitého
Ak je molárna hmotnosť vyššia ako vzduchu, chladivo bude pri podlahe. To platí pre R744 oxid uhličitý. Ak je molárna hmotnosť nižšia ako vzduchu, chladivo sa bude koncentrovať pri strope, to platí pre R717 teda amoniak. V označení iných chladív, však molárna hmotnosť sa nedá priamo vyčítať. Dá sa však vypočítať napríklad pre propán výpočet nasleduje.
Treba si pamätať niekoľko pravidiel:
- Hmotnosť atómu je uvedená v periodickej tabuľke vedľa chemického označenia. Molárna hmotnosť má rovnakú číselnú hodnotu, ale s jednotkami merania g / mol.
- Hmotnosť jedného mólu látky je určená vzorcom zlúčeniny, pre ktorú sa nachádza súčet molárnych hmotností všetkých častíc, atómov v molekule.
- Ak chemický vzorec má index udávajúci počet štrukturálnych jednotiek, potom je potrebné tento koeficient použiť molárnu hmotnosť.
Výpočet molárnej hmotnosti pre vodu
Použijú rovnaké princípy na výpočet molárnej hmotnosti molekuly. Molárna hmotnosť vody je hmotnosť jedného mólu H2O. Spočítajú sa atómové hmotnosti všetkých atómov vodíka a vody (pozri Mendelejovú sústavu prvkov) v molekule vody :
2 x 1,008 g (vodík) + 1 x 16,00 g (kyslík) = 18,02 g/mol
Výpočet pre propán je podobný
Molárna hmotnosť propánu je hmotnosť jedného mólu C3H8. Spočítajú sa atómové hmotnosti všetkých atómov uhlíka a vodíka v molekule propánu :
8 x 1 g (vodík) + 3 x 12,00 g (kyslík) = 8+36 = 44 g/mol
Výpočet pre oxid uhličitý
Molárna hmotnosť CO2 je hmotnosť jedného mólu CO2. Spočítajú sa atómové hmotnosti všetkých atómov uhlíka a vodíka v molekule oxidu uhličitého :
1 x 12 g (vodík) + 2 x 16,00 g (kyslík) = 12+32 = 44 g/mol
Viac informácií v časopise Správy 8/2002