Svetový deň chladenia

 

Svetový deň chladenia

26. jún každý rok

Sedem organizácií organizuje sériu webinárov o dôležitosti chladenia a o možnostiach uplatnenia mladých ľudí v tomto odvetví s názvom:

„Skvelá kariéra pre lepší svet“

Podľa odhadov v odvetví chladenia pracuje na svete asi 15 miliónov ľudí. Sú špecializovaní na obchodné, prepravné chladenie v chladiacej reťazi, nízke a veľmi nízke teploty, prácu s chladivom, tepelné čerpadlá, klimatizáciu a vnútornú kvalitu vzduchu.

Do budúcnosti je potrebné zabezpečiť rozvoj a udržateľnosť.  Je to priestor pre mladých ľudí chlapcov i dievčatá, o ktorých sa náš priemysel musí uchádzať.

Zväz sa pravidelne zaoberá príležitosťami pre mladých ľudí v našej profesii. Naposledy na valnom zhromaždení 26.3.2021 pozrite časopis Správy 4/2021.

Sedem organizácií organizuje sériu webinárov

 

Svetový deň chladenia -Prečo práve 26. jún?

Je to deň narodenia lorda Kelvina

Prijatím Svetového dňa chladenia v roku 2018 sa zvýraznila snaha poukázať na prínosy, historické úspechy a vízie na prekonanie výziev, ktorým chladenie v súčasnosti čelí. 

26.6.2018 je výročie narodenia Lorda Kelvina a zároveň 110. výročie založenia IIR – Medzinárodného inštitútu chladenia so sídlom v Paríži v roku 1908.

 

Lord Kelvin

William Thomson (* 26. jún1824, Belfast – † 17. december1907, Netherhall pri Largse (Škótsko)), známy skôr pod svojim šľachtickým menom lord Kelvin of Largs bol škótsko-írsky fyzikvynálezca. Do desiatich rokov bol vzdelávaný svojim otcom. S ním prešiel na univerzitu v Glasgowe. Ako pätnásťročný už písal rozpravy o vedení tepla. Neskôr študoval na univerzite v Cambridge a potom pracoval v ParížiH. V. Regnaulta, kde sa venoval kalorimetrii. Po návrate bol menovaný za profesora fyziky, ktorým bol neuveriteľných 53 rokov (1846 – 1899). 

Počas svojho života zostrojil celý rad vynálezov. Napríklad kvadrantový elektromer, prístroje na meranie elektriny v atmosfére, nový typ buzoly, a mnoho ďalších. Je po ňom pomenovaná jednotka teploty kelvin a takzvaný Joule-Thomsonov efekt. Osobne sa tiež podieľal na kladení transatlantických káblov, za čo bol povýšený do šľachtického stavu a materiálne zaistený. 

 

Viac informácií nájdete v časopise Správy 5/2021