Detekcia R744 – CO2
Detektor sa vyrába špeciálne len na chladivo CO2, Sú na princípe prieniku infračerveného svetla, ktorý pri zvýšenom obsahu CO2 klesá, ktorý iné chladivá nemajú. Životnosť detektora deklarujú 10 rokov. Infračervené detektory sa nenavrhujú univerzálne na zisťovanie CO2 a zároveň aj halogénovaných chladív,
Detekcia R717 – amoniak NH3
Zistenie R717 môže byť použitím fenolftaleínového papiera, ktorý mení farbu v závislosti od pH (kyslosti). Je používaný na zistenie presného miesta úniku. Má nižšiu citlivosť ako elektronický detektor úniku. Ak miera úniku amoniaku má byť kvantifikovaná do 15 % LFL (kvôli toxicite) môžu byť použité detekčné prístroje, inštalované od stropom (20 cm), prístupné údržbe,ktoré pracujú na princípe:
- fotoakustickej infračervenej absorpcie, ktorá na rozdiel od merania absorpcie vlnovej dĺžky IR radiácie, meria redukciu rýchlosti zvuku (vlnovej dĺžky) pri prechode meracou komorou. Absorpcia redukcie rýchlosti zvuku je proporcionálna koncentrácii amoniaku v vzduchu.
- Elektrochemického senzora (polovodičový princíp typický pre horľavé chladivá) určeného pre nižší limit pre amoniak do 15 % LFL. Elektrický signál je proporcionálny koncentrácii amoniaku v vzduchu.
Výber vhodného dektora je subjektívny závisiaci od aplikácie a preferencií prevádzkovateľa. Typická životnosť senzora na amoniak je 2 až 5 rokov. Citlivosť je veľmi dobrá aj pri veľmi malej koncentrácii.
Životnosť, citlivosť a odozva
Polovodičové detektory s vyhrievanou diódou majú typickú životnosť 300 hodín. Infračervené detektory majú životnosť výrazne dlhšiu až 10 rokov. Životnosť predlžuje hydroskopický filter nasávaného chladiva. Mení sa po 2000 hodinách. Nábeh trvá 30-90 sekúnd. Citlivosť na chladivá je s približne rovnaká od 1 do 26 g/rok s odozvou do jednej až troch sekúnd. Na chladivo R744 býva citlivosť infračerveného detektora nižšia od 4 g/rok. Výdrž nabíjateľných batérií býva od 8 do 18 hodín.
Správna citlivosť detektora je kľúčová
Ako citlivosť zaistiť, postup a frekvenciu testovania, testovací plyn, dokumentáciu predpisujú výrobcovia detektorov podľa normy EN 378 a EN 14624. Testovanie citlivosti detektorov je základným predpokladom správnej funkcie a správnych výsledkov. Alarm signály, iniciácia vetrania, sú kritickou súčasťou bezpečnostného systému detekcie s horľavými chladivami.
Umiesnenie detektorov závisí od molekulovej hmotnosti a prúdenia vzduch v priestore. Ak umiestníme detektor do prúdu odvetrávaného alebo cirkulovaného vzduchu, unikajúce chladivo detektor časom zaznamená.
Akustická rezonancia chladiva v okolitom vzduchu
Vystavovatelia na Chillvente sa snažili pritiahnuť pozornosť na citlivejšie princípy a bezúdržbové systémy. Spoľahlivosť bez výmeny a údržby sa deklarovala až 10 rokov. Firma Senzatadetekovala prítomnosť A2L chladív akustickou rezonanciou v okolitom vzduchu.
Viac informácií nájdete v časopise Správy 8/2024