Klimatizačnú jednotku si na bytovom dome nemôžu vlastníci inštalovať svojvoľne

 

Fasáda je spoločným priesorom – estetika, poškodenie fasády, hluk, kondenz

Čo na to bytové družstvo, stavebný úrad, obyvatelia domu

V letných dňoch čelia vysokým teplotám všetci ľudia, no najmä tí, ktorí žijú v bytových domoch a nemajú klimatizáciu. Zabezpečiť si klimatizáciu sa môže na prvý pohľad zdať jednoduché. Stačí ju zakúpiť a nechať si ju nainštalovať spoločnosťou, ktorá tieto služby zabezpečuje. To však neplatí pre obyvateľov bytových domov, pretože s inštaláciou klimatizácie sú v tomto prípade spojené viaceré povinnosti.

Inštaláciou klimatizácie vlastník bytu zasahuje do spoločného priestoru, ktorým je fasáda. Nejde stavené práce podľa stavebného zákona. Inštalácia však môže spôsobiť poškodenie celistvosti zateplenia, a teda môže vzniknúť miesto potenciálneho zatekania, čo má za následok znehodnotenie zateplenia alebo možný vznik plesní pod izolantom. Odbornou montážou sa treba vyhnúť rezonancii, hluku so správne odvedeným kondenzom. 

S inštaláciou klimatizácie sú spojené niektoré nežiadúce účinky, s ktorými sa stretnú ostatní obyvatelia bytového domu. Patrí sem kondenzačná voda, hluk a estetika Kondenzačná vodya vzniká činnosťou klimatizácie. Počas horúceho letného dňa až 40 litrov. Odvod kondenzačnej vody nesmie znepríjemňovať život susedom tým, že im kvapká na ich balkóny či steká po fasáde bytového domu. Druhým javom je hluk, ktorý klimatizačná jednotka pri jej používaní produkuje. Hluk môže byť opäť rušivým elementom, ktorý môže naštrbiť susedské vzťahy. Nové jednotky sú tiché. Esteticka umiestnenia klimatizácií na bytových domoch vyžaduje umiestnenie vonkajších jednotiek súmerne tak aby klimatizačné jednotky nepôsobili rušivo. Ideálna je, ak je predpríprava ešte v stavebnej časti.

Vlastníci sa častokrát domnievajú, že to či si klimatizáciu zabezpečia alebo nie, je plne na ich rozhodnutí, no v tomto prípade sa mýlia. Prečo? Pretože v § 2 ods. 4 zákona č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov je jasne definované čo sa považuje za spoločné časti domu a fasáda do nich patrí. Fasáda je spoločnou časťou bytového domu tak ako aj lodžie, balkóny a terasy s právom výlučného užívania v zmysle § 19 tohto zákona. No čo je dôležitejšie je skutočnosť, že podľa § 14b ods.1 písm. m) tohto zákona nie je možné do nich zasahovať na základe individuálneho rozhodnutia vlastníka, keďže sa jedná o zásah do spoločného majetku ostatných spoluvlastníkov. Na takýto zásah tedapotrebuje súhlas aj ostatných vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome v kvóre nadpolovičnej väčšiny všetkých vlastníkov. Rozhodnutie sa môže skomplikovať ak je dom pamiatkovo chránený, ak má tepelnú ochranu, ...

 

Viac informácií nájdete v časopise Správy 6/2024