Zdenka a Peter tentokrát o skladačkách chladiacich okruhov

 

Chladiarka Zdenka a chladiar Peter sú oprávnení montovať tlakové chladiace okruhy a okruhy s nebezpečnými plynmi podľa platných noriem (video na www.szchkt.org)

 

Tentokrát o zostavovaní chladiacich okruhov

Zdenka popisuje dve skladačky chladiacich okruhov jednoduchšiu a zložitejšiu. Na tej jednoduchšej sa z nich sa reverzibilný chladiaci okruh vyskladať nedá.

Zdenka vysvetľuje Petrovi, že na tej jednoduchšej skladačke sa reverzibilný okruh vyskladať nedá. Vyskladať sa dajú chladiace okruhy so vzduchom a vodou chladeným výparníkom, so a bez zberača chladiva, meniť sa môže rozmiestnenie komponentov a podobne. Po zostavení chladiaceho okruhu sa vykonajú tlakové skúšky, vákuovanie, plnenie chladiva podľa prehriatia a podchladenia, diagnostikovanie meraním teplotných, tlakových, elektrických parametrov. Poruchy sa dajú simulovať tiež cez ln p-h diagram.  

Zostavenie reverzibilného chladiaceho okruhu

Po mechanickom a elektrickom zapojení reverzibilného okruhu sa vykonajú tlakové skúšky, vákuovanie, plnenie chladiva podľa prehriatia a podchladenia, diagnostikovanie meraním teplotných, tlakových, elektrických parametrov. Poruchy sa dajú simulovať tiež cez ln p-h diagram. Chladivo sa dá presmerovať, obísť kondenzátor, expanzný ventil, ...

Zostave reverzibilného chladiaceho okruhu obsahuje kondenzačnú jednotku, ktorá má viacero možností zapojenia do chladiaceho okruhu s možnosťou odvedenia horúcich pár z kompresora priamo do výparníka za účelom odmrazenia reverzáciou chladiaceho okruhu. Obísť kondenzátor sa dá aj pre potreby štartu pri veľmi nízkych vonkajších teplotách. Pri reverzácii sa okruh dopĺňa o odlučovač kvapaliny v sacom potrubí a pod.

Naľavo reverzibilný ventil sa v strede napojí na saciu a výtlačnú stranu kompresora. Krajné rúrky sú na pripojenie oboch výmenníkov. 

Napravo Zdenka práve dokončila bypas expanzného ventilu. Výparník sa odmrazí tak, že sa obíde horúcimi parami expanzný ventil a horúce pary privedieme ich priamo do výparníka.

Po mechanickom a elektrickom zapojení reverzibilného okruhu sa vykonajú tlakové skúšky, vákuovanie, plnenie chladiva podľa prehriatia a podchladenia, diagnostikovanie meraním teplotných, tlakových, elektrických parametrov. Poruchy sa dajú simulovať tiež cez ln p-h diagram. Po experimentoch sa chladivo odoberie a okruh rozoberie.  

 

Viac informácií nájdete v časopise Správy 7/2023