SUMMIT VEDY, VÝROBY, VZDELÁVANIA HĽADÁ SYNERGIE
Chladenie – klimatizácia – tepelné čerpadlá
Skokový rast výroby a inštalácií tepelných čerpadiel
Pozvánka na Summit v hoteli Patria 23.-25. októbra 2023
Doc. Ing. Peter Tomlein, SZ CHKT, SV IIR Šamorín
Odbor chladenia, klimatizácie, tepelných čerpadiel nie je náročný len z hľadiska svojej štruktúry a obratu, ale najmä z hľadiska svojho vývoja najmä v oblasti chladív, energetickej efektívnosti a tepelných čerpadiel. Je nutná spolupráca na tvorbe legislatívy, normotvorby a podobne. Konferencia a Summit sú súčasťou aktivít zameraných na realizáciu právnych noriem zameraných na chladivá, chladiace okruhy, klimatizáciu a tepelné čerpadlá.
Slovenský zväz pre chladenie klimatizáciu a tepelné čerpadlá je hlavným ambasádorom zariadení s chladivami a združuje certifikované osoby a spoločnosti pre chladenie, klimatizáciu a tepelné čerpadlá na Slovensku. V spolupráci so Slovenským výborom pre spoluprácu s Medzinárodným inštitútom chladenia, so sídlom v Paríži pripravili pre vedcov, výskumníkov, projektantov, konštruktérov, výrobcov, inštalatérov konferenciu, ktorá má potenciál vytvoriť synergiu zúčastnených organizácií i jednotlivcov.
Rozvoj zelených zručností
Hlavnou výzvou v pre oblasť „Rozvoj zelených zručností“ je modernizácia a úprava študijných programov alebo modulov, vrátane technických a ďalších podmienok, ktoré umožnia zabezpečiť dostatočné množstvo pedagogických pracovníkov a absolventov daných študijných odborov, ktorí prostredníctvom zelených zručností budú schopní podporiť zelenú transformáciu. Reformy a investície v oblasti vzdelávania podporia schopnosť napĺňať ciele v oblasti zelenej transformácie vďaka kvalifikovaným učiteľom a pracovnej sile.
Vzdelávanie je jednou z priorít
Na Slovensku vyrábajú veľkí i menší výrobcovia. Máme výrobcov kompresorov, výmenníkov tepla, chladiacich i mraziacich zariadení, klimatizácií i tepelných čerpadiel. Výroba napríklad tepelných čerpadiel sa v priebehu rokov 2020 až 2025 viac ako tridsať násobne zvýši. Počet inštalovaných tepelných čerpadiel sa voči roku 2021 zvýšil o 120 %, teda viac ako dvojnásobne. To sú skokové zmeny, ktoré nútia k príprave vyšších počtov kvalifikovaných odborníkov zabezpečujúcich výrobu, inštalácie a servis. Zvyšovanie intenzity vzdelávania môžeme rozdeliť na:
- Zvyšovanie kvalifikácií, zručností odborníkov na trhu práce
- Rekvalifikácie odborníkov, získavanie nových zručností na trhu práce
- Zintenzívnenie vzdelávania na stredných odborných školách
Pokiaľ prvé dve možnosti sú v praxi dlhodobo zabezpečované a nie sú zatiaľ kapacitné problémy, tak tretia možnosť, to znamená školský a duálny systém si vyžaduje zvýšenú pozornosť. Odborné stredné školy môžu učiť ako chladiacu techniku tak aj tepelné čerpadlá. K dispozícii majú odbory:
- 2683 H 17 elektromechanik chladiace zariadenia a tepelné čerpadlá
- 2697 N, K mechanik elektrotechnik pre oblasť diagnostika chladiacich a klimatizačných zariadení
alebo
- 3678 H Inštalatér
- 3693 K technik energetických zariadení budov
Školy vyučujúce vybrané odbornosti
Medzi známe školy so zaradeným jedným alebo viacerými odbormi patria SOŠT Zlaté Moravce, Duálna akadémia Devínska n/V, SOŠT Prešov, SŠ Kremnička, SOŠE Trnava, SOŠS, Žilina, SOŠ Senica, SOŠ Bratislava, SOŠ Košice.
Medzi vysoké školy, kde sa vyučuje chladiaca technika, respektíve technické zariadenia budov patria STU SjF, SvF Bratislava, ŽU TU, SjF Žiilna a TU SjF, SvF, FBERG Košice a v oblasti veľmi nízkych teplôt UPJŠ a SAV Košice.
Adaptácia existujúcich vzdelávacích programov stredných odborných škôl
Je nutná. Doposiaľ v oblasti energetických zariadení budov sa školy orientovali najmä na prevažujúce spôsoby vykurovania. Táto situácia sa však skokovo mení, čo sa v akreditovaných školských programoch prejavuje len pomaly. Výroba a inštalácie napríklad tepelných čerpadiel však napredujú skokmi.
Príprava učiteľov a majstrov odbornej výchovy
Je organizovaná v rámci akreditovaného programu na návrh a inštalácie tepelných čerpadiel a kvalifikácie na prácu s chladivom dlhodobo bezplatne. Je však potrebné zintenzívniť účasť a záujem učiteľov o program „Train the trainers“.
Ponuka vzdelávania v chladiarenských odboroch
1 - ročné skrátené štúdium 2683 H 17
elektromechanik chladiace zariadenia a tepelné čerpadlá – externé štúdium, podmienkou prijatia je minimálne stredoškolské vzdelanie (výučný list). Učebný program je možné absolvovať v jednom školskom roku (september až jún). Úspešný absolvent získa ďalší výučný list.
2 – ročné pomaturitné kvalifikačné štúdium 2697 N
mechanik elektrotechnik pre oblasť diagnostika chladiacich a klimatizačných zariadení - denné štúdium pre absolventov úplného stredného vzdelania, podmienkou prijatia bez prijímacej skúšky je maturita získaná v skupine odborov 26 – elektrotechnika. V prípade maturity v inej skupine odborov ako elektrotechnika musí uchádzač úspešne absolvovať prijímaciu skúšku z elektrotechniky. Tento odbor je v systéme duálneho vzdelávania 18+ (1 deň teória v škole, 4 dni prax vo firmách).
3 – ročný učebný odbor 2683 H 17
elektromechanik chladiace zariadenia a tepelné čerpadlá - denné štúdium, absolvent získa výučný list. Tento odbor je v systéme školského vzdelávania (odborný výcvik aj teória prebieha v škole, možnosť vykonávať odbornú prax vo vyšších ročníkoch vo firmách)
4 – ročný študijný odbor 2697 K
mechanik elektrotechnik pre oblasť diagnostika chladiacich a klimatizačných zariadení - denné štúdium, absolvent získa výučný list a maturitné vysvedčenie. Tento odbor je v systéme duálneho vzdelávania (týždeň teória v škole, týždeň prax vo firmách).
Obrázok znázorňuje možnosti školského v kombinácii s duálnym vzdelávaním
Ponuka vzdelávania pre energetické zariadenia budov
Odbory 3678 H, a 3693 K sa doposiaľ v oblasti energetických zariadení budov orientovali najmä na prevažujúce spôsoby vykurovania to znamená využívanie kotlov na pevné a plynné palivá. Táto situácia sa však rýchlo mení. Výroba a inštalácie napríklad tepelných čerpadiel však napredujú skokom. To sa však v akreditovaných školských programoch prejavuje len pomaly.
Potenciál spolupráce medzi VVVTZ a výrobnými podnikmi
Pracoviská VVVTZ základne a výrobné podniky, ktoré spolupracujú s SV IIR k prehĺbeniu potenciálu spolupráce so vzdelávacími organizáciami. Celkom sa do procesu môže zapojiť až 15 výrobných a rovnako 15 vzdelávacích organizácií, ktoré tiež spolupracujú s distribučnými a inštalatérskymi firmami.
Prieniky je potrebné hľadať
Výrobcovia uviedli viac potencionálnych úloh, ktoré sú prepojiteľné s našou VVVTZ. Najmä naše univerzity by sa vedeli do riešenia zapojiť, vhodným zadávaním diplomových a doktorandských prác. Niektoré úlohy si však vyžadujú operatívne zadanie a riešenie v krátkom čase.
Naša VVVTZ je pomerne dobre materiálovo, prístrojovo vybavená. Rieši mnohé úlohy, ktoré priamo nesúvisia s výrobou. Výstupy však môžu byť vo výrobe uplatnené napríklad v oblasti magnetického, ejektorového chladenia a podobne.
Zameranie je v menšom rozsahu na základný výskum najmä v oblasti nízkych teplôt, magnetické chladenie, využitie vodíka, ap.
Menší rozsah má tiež výskum a vývoj strojov a zariadení napríklad ejektorového chladenia pre klimatizáciu na budovách.
Najväčšie možnosti má aplikovaný výskum, ktorý priamo väčšinou nesúvisí s našou výrobnou základňou. Sem patria energetické optimalizačné riešenia s akumuláciou tepla vyrobeného tepelnými čerpadlami, solárnymi kolektormi, veternými elektrárňami alebo odpadného tepla. V tomto smere sa vyvíjajú inteligentné riešenia na riadenie fluktuačných systémov výroby tepla. Veľká časť úloh je zameraná na testovanie prechodov, únikov tepla v prepravnom chladení, budovách, priemysle, na cirkulárnu ekonomiku ap.
Women in Colling a Euroskills
Zapojili sme mladých ľudí do súťaže Women in Cooling. Prezentovali výrobu pomôcky na overenie vzťahu tlaku a teploty mokrých pár chladív R290 a R600a. Ďalej presuny chladiva, rôzne možnosti zostáv chladiacich okruhov, prácu s vysokotlakým chladivom CO2, diagnostiku chladiaceho okruhu a podobne.
Na Euroskills sme sa zapojili do súťaže zručností chladiarov. Účastníci za dva dni museli zmontovať kompletný chladiaci okruh aj po elektrickej stránka a nastaviť ho tak, aby nonstop vyrábal ľadovú plochu a teplú vodu. Niektoré komponenty ako výmenník, či odlučovač kvapaliny museli vyrobiť.
SUMMIT VEDY-VÝROBY-VZDELÁVANIA
Slovensko patrí medzi veľmoci vo výrobe kompresorov a časom aj vo výrobe tepelných čerpadiel na počet obyvateľov. Organizujeme v poradí už 11. svetovú konferenciu IIR s názvom Compressors, či Summit tepelných čerpadiel.
Cieľom Summitu VVVTZ je hľadať prieniky, inšpirácie, riešiť prípadové štúdie a uplatňovať praktické skúsenosti v súčinnosti vedy, výskumu a výroby. Program Summitu je štruktúrovaný tak, aby vyzdvihol výrobu, možnosti výskumu základného i aplikovaného a príkladné výsledky v prospech vzdelávania na Slovensku.
Súčasťou Summitu je hlasovanie o NAJ realizáciu, ktorá bola prezentovaná na niektorom z podujatí Zväzu v posledných piatich rokoch. Okrem toho podmienkou je využitie chladív s nízkym GWP predovšetkým prírodných chladív.
Do súťaže Naj realizácií sú prihlásené chladiace okruhy využívajúce ako teplú tak i studenú stranu s chladivami amoniak, oxid uhličitý, propán a podobne, Nechýbajú riešenia montážnych pomôcok, software, výpočet potreby tepla hodinovou metódou, solárny výčap a podobne.
O SZ CHKT
Reprezentuje záujmy 900 členov, 5000 odborníkov s osvedčením a takmer 2000 certifikovaných firiem, s celkovým obratom približne 1 566 089 000 €, s 12 000 zamestnancami. Zväz má 30 rokov. Je hlavným ambasádorom zariadení s chladivami, zabezpečuje akreditované vzdelávanie pre inštalatérov tepelných čerpadiel, osvedčuje a certifikuje na prácu s chladivami, zabezpečuje publikačnú činnosť, štatistiku chladív a tepelných čerpadiel. Je členom európskych združení AREA a EHPA a členom SPPK, SOPK, ZSVTS a CO CHKT.
O SV IIR
Reprezentuje záujmy vedeckej, výskumnej, vzdelávacej obce v súlade so zámermi medzivládnej organizácie s názvom: „Medzinárodný inštitút pre chladenie (IIR)“, so sídlom v Paríži, so zameraním na základný, aplikovaný výskum a vzdelávanie v celom rozsahu využívania veľmi nízkych a nízkych teplôt. Slovenskú republiku reprezentuje Slovenský výbor pre spoluprácu s IIR.
Viac informácií nájdete v časopise Správy 7/2023